Lombik program állami támogatásból

By 2018-08-02Hírek

A lombikprogram állami támogatása 2 milliárd forinttal tovább növekszik, jelent meg múlt csütörtökön, 2018. július 26-án a csalad.hu-n.

2017 szeptemberében indult el az alábbi petíció a meddőség okait feltáró vizsgálatok és a feltárt okok gyógyításának széleskörű magyarországi gyakorlatáért. Az illetékes döntéshozóktól továbbra is kérjük, hogy hazánk családbarát kormánya kezdje el támogatni a külföldön és hazánkban is már jelenlévő, de az állam által még nem támogatott, így a párokra külön anyagi terhet rovó valódi meddőségkezelési módszereket, melyek célja a meddőséget kiváltó okok feltárása és gyógyítása, így segítve a gyermekek mindenki által vágyott természetes úton való megfoganását.

Ma Magyarországon minden ötödik-hatodik szülőképes korú pár meddőségi problémákkal küzd. Közülük sokan egészségügyi és/vagy etikai szempontból úgy érzik, nem tudják vagy nem akarják alávetni magukat a lombikeljárásnak. A meddőségi problémákkal küzdő párok tapasztalata eközben az, hogy a szakorvosok zöme a meddőségi kivizsgálás helyett inkább az „egyszerűbb” utat választja, vagyis rögtön a lombikkezelést javasolja a pácienseinek. Joggal merül fel bennünk az aggodalom, hogy a lombikeljárás állami támogatásának további növelése még inkább erősíteni fogja ezt a tendenciát.

Tavaly szeptemberben a Móger házaspár petíciót indított oldalunkon a meddőség okait feltáró vizsgálatokért és a feltárt okok gyógyításáért.

A petíció azoknak a meddőségi problémákkal küzdő pároknak a hangja kíván lenni, akik az alább kifejtett egészségügyi és/vagy etikai indokok alapján nem tudják vagy nem akarják magukat alávetni a lombikeljárásnak.

– Fontos tudatosítani, hogy a meddőség nem betegség, hanem egy (vagy több) kóros állapot tünete. A lombikeljárás azonban nem kezeli a terméketlenség kiváltó okát, hanem annak megkerülésével próbálja elérni a várandósságot.

– A lombikmódszer nem kezeli a terméketlenség kiváltó okát/okait, hanem megkerüli azt/azokat. A meddőséget valójában tehát nem gyógyítja, ezért a gyermektelen házaspárok számára nem jelent tényleges megoldást.

– A lombikeljárás kóros szövődményeket okozhat az anya szervezetében.

– A lombikmódszerrel fogant gyermekeknél kétszer valószínűbb az újszülött halálozások valószínűségenégyszer nagyobb a halvaszületés valószínűsége és kétszer nagyobb a koraszülés kockázata.

– A lombikmódszer a legtöbb esetben számos emberi életet követel, ugyanis a megfogant embriók 60-95%-a már a fejlődés első szakaszában életét veszti.

– Annak valószínűsége, hogy az in vitro módszerrel egy nő egyetlen megtermékenyített petesejttel várandós lesz, kevesebb, mint 5%. Ez az oka annak, hogy az eljárás során számos embriót „produkálnak”. 

– A megtermékenyített petesejteknek csak egy részét – az aktuális magyar törvények szerint legfeljebb 3-at – ültetik vissza az anyaméhbe, így maradhatnak „fölösleges” (surplus) embriók is, akiket lefagyasztanak, a nem megfelelően fejlődő embriókat pedig megsemmisítik.

– A lefagyasztott embriók a legtöbb esetben sosem kapnak esélyt az életre.

– Nem létezik olyan lombikmódszer, amely biztonságos lenne minden egyes, az eljárás során megfogant élet számára. 

http://www.citizengo.org/hu/lf/90918-tamogassa-a-kormany-meddoseg-okainak-alapos-kivizsgalasat-azok-valodi-gyogyitasat

Czeizel Endre genetikusprofesszor egy alkalommal úgy nyilatkozott, hogy „a meddőség okai felderíthetők és nagyrészt eredményesen kezelhetők, így a lombikprogram a legvégső esetben jöhet csak szóba. Hazánkban viszont nem egyszer alapos kivizsgálás nélkül, „futószalagon” küldik a pácienseket lombikkezelésre”. 

Látva a lombikprogram további hatalmas támogatását újra a döntéshozókhoz fordulunk:

Arra kérjük a Kormányt, hogy támogassa valódi meddőségkezelési módszereket, melyek célja a meddőséget kiváltó okok feltárása és gyógyítása. Kérjük, hogy Magyarország Kormánya segítse a meddőségi problémákkal küzdő és gyógyulni vágyó párokat oly módon, hogy az alapos meddőségi kivizsgálások és a meddőségi problémák kezeltetése, vagyis a helyreállító orvoslás elérhető és ajánlott legyen az érintettek számára a magyar állami egészségbiztosítás keretein belül.

Forrás: www.citizengo.org